O mně

Kamil Holek

Ahoj. Jmenuji se Kamil Holek.

Kdo jsem? Úplně obyčejný člověk, který se před několika lety začal zajímat o výživu, pohyb a zdraví. V současnosti pomáhám lidem najít cestu ke zdravějšímu a díky tomu kvalitnějšímu životu. Při své práci považuji za nejdůležitější individuální potřeby a životní okolnosti mých klientů. Neexistuje totiž jedno univerzální řešení pro všechny. Proto se svým klientům snažím pomoci s výzvami, kterým čelí při změně životního stylu a na jejich cestě za lepší a zdravější postavou. Má práce vychází nejenom z mých vlastních zkušeností, odborných studií a publikací, ale také ze zkušeností všech lidí, kterým jsem v minulosti pomohl. Za důležitou součást spolupráce považuji i podporu a motivaci, protože změna bývá často těžká a cesta k dosažení cílů dlouhá. Za největšího pomocníka považuji svůj jídelníček na míru, který jsem na začátku sestavil pro sebe. Vychází ze základních principů pestrého a vyváženého stravování.

Jak jsme se dostal k výživovému poradenství?

Má cesta byla oproti ostatním poradcům dost odlišná. Pohyb mě nebavil a zájem o zdravý životní styl byl nulový. Zatímco se ostatní věnovali sportu, moje nejvíce „podobná“ činnost byl stolní fotbálek a šipky v hospodě. Spousta alkoholu, kalorických jídel a 2 krabičky cigaret denně se začaly projevovat na mé postavě a hlavně na mé fyzičce. Začalo mi vadit, že se zadýchám při stoupání do schodů a dokonce i při svižnější chůzi. Veškeré pokusy o zlepšení, které se nedostavilo, mě více a více demotivovaly. Jednou za měsíc jsem si šel zaběhat a očekával okamžité zhubnutí a zlepšení kondice. Zkusil jsem různé diety, díky kterým jsem byl neustále ve stresu a cítil se naštvaně, že si nemůžu dát oblíbené jídlo. Také jsem si za dost peněz objednal různé spalovače, prášky na hubnutí a další nesmysly. Nefungovalo nic a já byl pouze zoufalejší. Pak jsem absolvoval svůj první OCR závod, díky kterému jsem pocítil naprostou bezmoc ohledně svého těla a dal mi impuls pro změnu.

Během závodu, kde jsem nezvládal ani běžet, ani překonávat překážky, mi začalo všechno docházet. Nepomůžou mi prášky, diety a ani zaručené tajné tipy na hubnutí. Musím změnit svůj dosavadní životní styl, a to od základů. Místo sezení u televize a hraní na počítači jsem začal hledat ověřené informace. O tom, jak funguje lidské tělo, jak je to s kaloriemi, jídlem, doplňky a vlastně o všem, co souvisí se zdravějším životním stylem. Zjistil jsem, že změna nenastane hned po jednom týdnu, kdy se budu trochu víc hýbat a lépe jíst. Věděl jsem, že ta změna určitě přijde, pokud vytrvám. Jako porovnání mi nesloužily pouze fotky a kilogramy, ale i mé zlepšení v OCR závodech. I přes počáteční odpor k běhaní a pohybu jsem tomu přišel na chuť. Lépe se mi dýchalo, začal jsem zvládat více a více překážek a také jsem začal stoupat ve výsledkových listinách. Z mého původního 625. umístění se mi podařilo během roku dostat do top 50. Mým momentálním cílem je kvalifikace na mistrovství Evropy a světa.

Můj první jídelníček na míru

Když jsem sestavoval svůj první jídelníček, byla pro mě nejdůležitější jeho udržitelnost – abych se podle něj mohl stravovat jak doma, tak i při své tehdejší práci jako montážní technik. Kvůli častému cestování jsem se totiž nemohl spolehnout na speciální fitness produkty, které se nedají nakoupit všude. Proto se skládal převážně z běžných potravin, které jsem mohl nakoupit v každém obchodě. Díky jídelníčku a pravidelnému pohybu se mi podařilo zbavit se tuku, zlepšit svou kondici a hlavně jsem se začal cítit lépe. Když se na mě pak obrátila kamarádka, jestli bych jí nepomohl s hubnutím, pustil jsem se do toho. Upravil jsem svůj jídelníček tak, aby se podle něj mohli stravovat i ostatní. Přidal jsem více variant chodů a sepsal návod na základě svých zkušeností. Brzy jsem zjistil, že samotný jídelníček může fungovat, ale navíc je potřeba být s lidmi v kontaktu. Pomoci jim s vnitřní motivací, podpořit je v době, kdy se zrovna nedaří a být tou osobou, na kterou se mohou kdykoliv obrátit.

Nutriční mentoring

Takhle vznikl můj první nápad s názvem Nutriční mentoring. Vychází z prosté definice mentoringu – vztahu mezi mentorem (mnou) a menteem (klientem). Vztah, kde se mentor, jako zpravidla starší a v dané oblasti zkušenější osoba, stará o mladšího a méně zkušeného menteeho. Je mu rádcem, oporou a pomáhá mu lépe poznat svůj potenciál a své schopnosti. Mentor se snaží být svému svěřenci dobrým příkladem, respektuje jeho názory, aktivně naslouchá, je chápavý a důsledný. Poskytuje podporu, vedení a objektivní pohled na to, jak a kam se může klient vyvíjet a čeho může dosáhnout ve svém přirozeném prostředí. Tato definice nejlépe popisuje moji spolupráci s klienty. A stejně jako Mentór pomohl Oddyseovu synu Telemachovi překonat překážky, tak i já vám pomohu na vaší cestě za vysněnou postavou.

Spolupráce

Máte zájem o spolupráci, jídelníček na míru a nebo chcete jen s něčím poradit? Můžete se na mě obrátit ve facebookové skupině Nutriční mentoring nebo mi poslat zprávu na stránce Kamil Holek – Nutriční mentoring.