Vypočítejte si svůj doporučený denní příjem kalorií na pár kliknutí díky této kalorické kalkulačce. Níže se dozvíte, jak s kalorickou kalkulačkou pracovat, jak přesné jsou její výsledky a také odpovědi na nejčastější dotazy ohledně kalorického příjmu.
Kalorická
kalkulačka
Začněte tím, že zadáte své údaje, jako je věk, výška, hmotnost a % tělesného tuku. Množství tělesného tuku v % můžete získat z vážení na bioimpedanční váze (InBody, Tanita) nebo odhadem podle obrázku na odkazu. Tím si vypočítáte hodnotu bazálního metabolismu. Dále pak zadáte množství Vašich pravidelných aktivit a jaký je Váš cíl - redukovat, mít vyvážený příjem nebo přibírat. Výsledná hodnota je Váš doporučený kalorický příjem v závislosti na Vašem cíli.
Výsledný výpočet je pouze teoretická hodnota, na kterou může mít vliv spousta dalších faktorů. Jedním z nich je termický efekt potravin (TEF). TEF představuje množství energie potřebné k trávení potravy. Tím se vypočtený výsledek zvýší o 10%. Dále rozhoduje intenzita Vašich aktivit, množství dalších činností během dne a další. I tak můžete tuto hodnotu využít pro dobrý začátek a pak upravit dle reakcí Vašeho těla.
Když už znáte výsledek, tak můžete kontrolovat svůj denní příjem. K tomu Vám skvěle poslouží například Kalorické tabulky. Zjednodušeně - do kalorických tabulek zadáváte vše co vypijete a sníte a na hlavní obrazovce vidíte veškeré údaje o kaloriích a makroživinách. Pro podrobné nastavení připravuji článek a ebook, který sem co nejdříve přidám.
Tato kalorická kalkulačka využívá vzorec Katch-McArdle pro výpočet hodnoty bazálního metabolismu. Na rozdíl od ostatních vzorců pracuje s beztukovou (aktivní) hmotou (celková hmotnost - tuk). Hodnota bazálního metabolismu je pak vynásobena koeficientem aktivity. Výsledná hodnota je pak doporučený denní příjem.
Tako kalkulačka rozděluje makroživiny následovně: 25% bílkovin, 45% sacharidů a 30% tuků. Pokud Vám toto nastavení nevyhovuje, můžete si je přepočítat ručně.