Gladiator race Holice

Report z Gladiator race Holice „v Hradci“

Bahno, na které jen tak nezapomeneš. Takhle se vštípil některým závodníkům legendární závod na motokrosové trati v Poběžovicích u Holic, kde v roce 2014 odstartoval první závod ze série Gladiator race. Bohužel, vzhledem k nejasnostem okolo koronavirové krize se letos musel závod přesunout do GR arény v Hradci Králové.

Díky deštivému počasí však nebyli závodníci o bahno úplně ochuzeni. Pro ty, kteří očekávali příjemné proběhnutí po písčitých plážích kolem Stříbrného rybníka, mělo počasí připraveno něco jiného. Díky dešti se cesty změnily v rozblácené oranice a tůně v potoce byly naplněné vodou po ramena. Zablácené a promáčené překážky tak dostaly úplně jiný level obtížnosti. Nohy podjížděly, ruce se smekaly a to dokonce i na překážce, kterou znáte jako vlastní boty. Stačila vám chvilka nepozornosti a odměnou vám byl pád a zasloužených 60 metrů „raků“.

Poděkování organizátorům a především dobrovolníkům

Než se dostanu k samotnému závodu, chci vám napsat pár vět o tom, jak probíhá příprava těchto závodů z pohledu dobrovolníka. Některým závodníkům běhání v dešti možná úplně nevoní a já patřím mezi ně. Už jen ta cesta k registraci a omrknutí překážek je nepříjemná, když vám nepřestává ta hromada vody padat na hlavu. To stejné platí i v závodě. Jenže když si jedete tento závod „pouze“ zaběhnout, tak to tu chvíli vydržíte, v cíli přeberete medaili, vyfotíte pár fotek na instagram a mažete se převléct do suchého a hurá domů do tepla. To ale neplatí pro organizátory a především dobrovolníky.

Gladiator race Holice
Gladiator race Holice

Spousta dobrovolníků přijíždí pomoci s přípravami už v pátek ráno, protože se večer běží kromě nočního závodu i policejní přebor. Od rána se snažíte být k ruce, pomáháte se stavěním stánků, chystáte občerstvení pro závodníky a připravujete překážky. Je to obrovské množství práce spousty lidí, kterého si jako závodník nemusíte všimnout. Samozřejmě, tím to vše nekončí, protože pak následuje ta část „práce“, která konkrétně mě baví ze všeho nejvíc. Je to práce rozhodčího na překážce. Zde kromě toho, že hlídáte dodržování pravidel, ještě dodáváte energii a sílu závodníkům. Kdo z vás tento závod běžel tak určitě ví, jaký je to pocit, když už nemůžete a dobrovolník vás celou dobu povzbuzuje. Kromě té motivace vám dobrovolník pomůže i nějakým tipem ke zvládnutí překážky. V určitých chvílích jste rádi za věty jako: „Bacha, tam to klouže“ nebo „Vem to zprava, je tam velkej šutr“.

Tyto dva dny byly co se počasí týče dost náročné. I když si na dva dny vozím poměrně dost oblečení, tak teď jsem se domů nevrátil s ani jednou suchou ponožkou. A i přesto, že všichni dobrovolníci stáli po celou dobu na dešti, tak dokázali opět udělat parádní závod. Na všech překážkách na mě při závodě čekalo povzbuzení, úsměv a podpora. A za to vám patří mé velké díky!

Staň se dobrovolníkem!

Pokud tě zajímá, jak se stát dobrovolníkem, pomoci s přípravou a poznat závod i z druhé strany, tak veškeré informace najdeš na https://www.gladiatorrace.cz/dobrovolnici.html

Teď už k závodu

V hlavním závodě startuji mezi prvními. Týden předem jsem si říkal, že nesmím podcenit rozběhání a protažení, jak to u mě bývá. Takže jsem se před závodem pořádně připravil. Jídlo, pití a oblečení, vše nachystáno kousek od startu, abych neztrácel čas. Jenže jako vždy bylo vše jinak. Na dětském závodě jsem pomáhal na malé verzi skate parku, což byla poslední překážka. Tím pádem se můj čas na přípravu zkrátil a z plánovaného jídla a pití sešlo. Nedalo se nic dělat, jen se narychlo přizpůsobit. To znamenalo rychle se převléct, dvakrát kousnout do bagety, vypít půlku ochuceného nealko piva a vyrazit se rozběhat. Rozběhání vzhledem k časovému tlaku bylo zkráceno na 2 x 500 metrů s různou intenzitou, 10 minut protažení a 3,2,1 start.

Gladiator race Holice
Gladiator race Holice

První překážka je zahřívací novinka – přenášení pneumatik z jednoho kůlu na druhý, po ní následuje vylepšená verze ručkování Monkey business. Do půlky se skládá z klasických kruhů, jenže pak je tu past v podobě 3 různých segmentů – nové „téčko“, kde se dají dát obě ruce, dále ementál a za ním velký kruh. Kruhy zvládám perfektně, s ementálem se trochu peru, ale se zatnutými zuby se dostávám na konec překážky. Poslední zhoupnutí, kde mi stačí natáhnout ruku a zazvonit. Jenže mi ruka vypovídá službu a z překážky padám. Odměnou mi je skákání snožmo s gumičkou kolem nohou po vyznačené trase. Dalšími překážkami je střídavé přeskakování a podlézání bariér, za kterými čeká náročná novinka z GR arény. Lezení po hladké stěně za pomoci dřevěných chytů. Překážka jako stvořená pro horolezce, protože každý chyt je široký tak na poslední článek prstu. Zkouším se na stěnu co nejvíc připlácnout, ale stejně kloužu dolů a vybíhám do rybníka na běžecký hendikep.

Seznam překážek

Seznam překážek i s pravidly najdeš zde https://www.gladiatorrace.cz/dalsi/prekazky.html.

Nedá se nic dělat, makat se musí dál. Běžím kolem rybníka, kde nás pořadatelé nezapomenou protáhnout i přes něj. Voda je tak po prsa, ale v porovnání se studeným deštěm je příjemně teplá. Ještě před přiběhnutím do arény je rychlá překážka, kde se snožmo vyskakuje na Collafit kostky. V aréně hned na začátku čeká promáčený balanc, kde je na výběr mezi fast (klasický shybuj beam, kolečka a kolíky) a slow (přejít po úzké kládě do zatáčky) variantou. Z fast line padám, ale zachraňuji to na slow line a vyhýbám se dalšímu hendikepu. Jenže na další překážce si opět připomínám trest v podobě raků. Ručkování po žebřinách dávám vždy na první dobrou, bohužel dnes jsem byl trochu zbrklejší a padám ruce mi kloužou kousek před koncem.

Gladiator race Holice
Gladiator race Holice

Jen se po hendikepu zvednu ze země tak na další překážce musím zase pod ní. Prolézání odpadovou rourou už je pár závodů tradiční překážka. Následuje přeskakování po dvou šikmých deskách se závěrečným skokem na zavěšený boxovací pytel. I když je pytel mokřejší než já, tak se držím jako klíště, jen aby nepřišel další trest. Úplně stejně svírám překážku Corny a jdu ji na jistotu. Přibíhám k další novince, která vypadá jak domek z dětského hřiště. Rozdělen je opět na rychlou a pomalou variantu. Zkouším tu rychlejší, kde lezete po zavěšené desce a přelézáte na lano. Zvládnuto, tak vybíhám z arény přes kemp do lesa.

Přichází na řadu běžecká část s rychlejšími překážkami, jako je převracení pneumatik, vrh koulí a balanc. Cestou se zchladím v potoku, kde mám díky dešti vodu po ramena. Menší zádrhel se objeví na překážce Up&Over, kde šplháte po šikmé kládě pomocí lana. Tričko se lepí na kládu a moc mi to neleze, nakonec se přece jen přes překážku dostanu, i když to sebralo trochu času. Podobné trable přichází i na Monkey bussines 2, kde se šplhá za použití rukou i nohou po hliníkové konstrukci. Nakonec ale zvládnuto, i když s menší křečí v lýtku. Na překážce Your body si věřím při skákání na rybích schůdcích, jenže nakonec z toho je marný pokus, takže volím pomalou variantu v podobě kolovrátku a krátkého běhu.

Gladiator race Holice
Gladiator race Holice

Přenášení atlas kamenů a přelézání sítě patří ke klasice, takže na pohodu a honem na ionťák a rozinky na občerstvovačku. Zbývá 7 překážek do konce a mně se teprve teď začíná příjemně běžet. Běhání je pro mě prostě velká překážka a ještě to zabere několik stovek kilometrů, než se to zlepší. V dálce slyším slabý hluk z cíle, tak se snažím trošku stáhnout ztrátu. Beru do ruk Alpa barely, rychle obcházím vytyčený koridor a pak se lezu zchladit do potoku při podlézání cesty skružemi. Přes pěkně rozbahněné cestičky dobíhám na dohled cíli.

Hned po vyběhnutí z lesa na mě čeká Aix stěna s horolezeckými chyty. Zdolána, zbývají 4 překážky. Na Big wall skáču bez zastavení a bez lana a utíkám dál. Skládačka Antonie a Emma vyšplhána a jde se na poslední 2 překážky. Novinkou mezi balančními překážkami je Gibbon Slackline, našponovaná kurtna, po které se přechází. Opět zvládnuto a rychle na poslední překážku, Skate park. Vzhledem k tomu, že je na něm umístěna síť, tak v rychlosti vyběhnu a jsem v cíli.

Gladiator race Holice
Gladiator race Holice

Výsledný čas 59:26.75 a vzdálenost zhruba 7,3 km. Celkově 116. místo a 24. místo v kategorii Race 30 – 40 let. Krůček po krůčku se to umístění lepší, vzhledem k mým začátkům, kdy jsem se pohyboval kolem 500. místa 😂.

Kromě hlavního sobotního závodu se uskutečnil i dětský závod pro téměř 500 malých gladiátorů. I přes nepřízeň počasí věřím, že si všichni konečně užili pořádný závod. Další závod se uskuteční 26.7.2020 opět v Hradci Králové u Stříbrného rybníka, tak se snad zase všichni uvidíme.

Kompletní galerii ze závodu najdete na https://www.facebook.com/pg/czechgladiatorrace/photos.

Nezapomeň článek sdílet!