předsevzetí

Proč začít s novoročními předsevzetími už teď?

Konec roku se blíží a k němu patří i předsevzetí. Pro mě je však záhadou, proč začínat s veškerými změnami právě tento den. Abychom mohli po roce zhodnotit, jak jsme uspěli? Nebo potřebujeme začít „nový“ život přesně v novém roce a bereme to jako symboliku? Každopádně spousta těchto předsevzetí selže již během prvního měsíce, někde se dokonce hovoří o selhání v 80% případů. Na vině jsou často nereálné cíle, nedostatek motivace nebo slabá vůle. Pojďme si vysvětlit, proč je lepší začít hned a nečekat až tento rok skončí.

Proč se vyplatí začít s předsevzetími hned teď?

Je spoustu důvodů, proč je právě hubnutí jedním z nejčastějších předsevzetí. Je to období po vánocích, kdy jsme si dopřávali hromady cukroví, bramborového salátu a řízečků. Pak ještě oslavy konce roku spojené s chlebíčky, šampusem a dalším alkoholem. Je to období, kdy si chceme užívat a nebudeme si ho kazit nějakou starostí o pár kilo navíc. Já to také neřeším, prostě propluju svátky a zakončím to 1. ledna pečeným vepřovým kolínkem a plechovkou piva během procházky kolem rybníku. Jak toto období pomine a my se začneme vracet k normálu, tak už si začínáme všímat důsledků těchto oslav. Posunutá dírka v pásku, těsnější kalhoty nebo košile. To se to pak krásně plánují cíle, navíc když máme ještě nějaké zbytky alkoholu v krvi.

Tak proč čekat až na Nový rok? Když víme, že je něco špatně, tak je nejlepší začít s řešením ihned. Se zlomenou nohou taky jdete k lékaři okamžitě a nečekáte, až bude lepší doba. Nebo je lepší ten měsíc a kousek ještě prokrastinovat a čekat na ten jeden zázračný den, kdy se má vše změnit? Určitě ne. Když začnete hned teď, budete mít náskok. Díky němu se můžete lépe připravit, vše si lépe promyslet a naplánovat. Nebudete dělat unáhlená rozhodnutí jenom kvůli konkrétnímu datu.

Náskok

Pokud chcete příští rok zhubnout například 10 kilo a začnete ihned, tak jste schopni jít do nového roku lehčí o 2 – 3 kila. Takový náskok se hodí, protože se budete cítit volněji a nebude ve stresu z neplnění plánu. Pokud už víte, čeho chcete dosáhnout, není důvod čekat.

Rutina

Do konce roku si dokážete vytvořit pevnou rutinu, která vám celou cestu k cíli ulehčí. Začátkem roku tak budete mít nastavené pevné zvyky a budete připraveni. Že je to lepší, než 1. ledna dohledávat informace o hubnutí nebo hledat pohybovou aktivitu, která vás bude bavit.

Prázdná fitka

Lidí, kteří ve snažení začínají počátkem roku je spousta. Tito takzvaní „ledňáčci“ zaplaví posilovny nebo tělocvičny začátkem roku a vy tak budete hůře shánět volné termíny. Proto je předběhněte! Užijte si své tréninky bez náporu ostatních. Navíc už budete vědět co vás baví a rovnou si zamluvíte volné termíny na leden. Protože mám kancelář ve fitness centru, tak vidím, jak to zde chodí. Přijďte se podívat k nám na TRX nebo kruhové tréninky a fitbox do Lucky fitness!

A co nastavení správných cílů?

Není nic jednoduššího, než vzít ráno po Silvestrovské oslavě tužku, papír a začít sepisovat svá předsevzetí. Například: Zhubnu. Zbohatnu. Budu se více hýbat. Přesně takhle vypadají ta předsevzetí, která nejspíše selžou. Chybí jim přesný cíl, konkrétní datum a například i popis cesty k danému cíli. Podíváme se na jedno z těch nejčastějších – zhubnu. Když si tento cíl zkonkretizujeme a přidáme i datum, bude to znít takto: do 30.11. zhubnu 10 kilo. A úplně nejlépe uděláme, když přidáme i konkrétní kroky, jak daného cíle dosáhneme. Příklad můžete vidět na obrázku. Nezapomeňte také na to, že cíl musí být reálný!!!

Takto může vypadat konkrétní předsevzetí

Začněte používat plánovač

Nemusí to být nic složité, postačí vám jakýkoliv deníček za pár korun. Nastavte si své cíle, zapisujte si váš veškerý pokrok. Může vám pomoci i zapisování jídla a cvičení. Vždy si pak dokážete zpětně dohledat co vám nejvíce vyhovovalo nebo naopak co byla velká chyba. Můžete využít i můj jednoduchý Deník pro kontrolu hubnutí a návyků. Pro zapisování jídla se pak hodí jednoduchá aplikace do mobilu Kalorické tabulky. Pro jejich správné nastavení můžete použít tento návod.

První konzultace a analýza složení těla zdarma

Chcete pomoci s nastavení vašich cílů a zjistit, v jaké kondici je vaše tělo? Do konce roku máte možnost si zarezervovat konzultaci zdarma! Součástí konzultace je analýza složení těla na přístroji Tanita BC-601. Na základě naměřených hodnot vám nastavím doporučený kalorický příjem a předám kompletní výsledky analýzy. Zároveň vám dám základní doporučení na základě vašich cílů.

Nezapomeň článek sdílet!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.