Tlouštíci

Proč nás tak moc baví pořady, jako jsou Tlouštíci?

Určitě jste už někdy viděli reality show zaměřenou na hubnutí. Mohly to být Tlouštíci, Můj 270 kg život nebo Jste to, co jíte. V každém díle se najde člověk s nadváhou nebo obezitou a rozhodne se ke změně. Většinou jde o redukci velikého množství tuku. Tato změna mu má radikálně změnit život. Součástí celého procesu hubnutí je televizní štáb, který mu strká kameru do jídla, soukromého života a pak se ze všech materiálů sestříhá pořádná show.

Proč nás ale tak moc baví tyto pořady sledovat? Koukat na lidi, jak bojují se svými kilogramy navíc. Nejjednodušší odpověď bude nejspíš tahle: Protože si pak můžeme říkat, že na tom ještě nejsme tak špatně! Z nadváhy se pomalu stává nový standart. Už nejspíš nedokážeme být natolik sebekritičtí, abychom si řekli DOST. Pak na obrazovce uvidíme někoho, kdo má například o 10 a více kilogramů více než my. Tak se pohodlně usadíme, řekneme si že jako ještě dobrý a jdeme komentovat snahu zhubnout daného člověka na obrazovce. Nejlépe ještě s pytlíkem chipsů a plechovkou piva v ruce. A tak, jak to umí náš národ nejlépe, náležitě zkritizujeme vše, co vidíme. Člověku se nedaří zhubnout? „No jasně, vždyť na to úplně kašle. Támhle si přece dal ten kebab. A hýbe se taky málo!“ Nebo se mu naopak daří a kila jdou hezky dolů. „Maruno to bych taky zvládl, kdyby se o mě někdo takhle staral. A vidíš to? Vždyť mu radí tolik lidí, to se pak hubne!“ Právě teď běží na TV Prima druhá řada pořadu Tlouštíci. Pivo nachlazeno? Kritika připravena?

Pojďme si připomenout první řadu, ve které se o výživu staral například Ing. Bc. Lukáš Roubík. Zakladatel Institutu moderní výživy, autor knihy Moderní výživa ve fitness a silových sportech a 2 násobný mistr České republiky a 3 násobný mistr Čech v kulturistice. Podle mě to byl právě Lukáš, kdo dával pořadu tu pravou autenticitu. Jeho vystupování, rady a jídelníčky dávaly celému tomu cirkusu kolem hubnutí smysl. To se však dalo od odborníka na výživu s 15 letou praxí čekat. Dojem z pořadu mi trochu kazil product placement. Ale vzhledem k tomu, že někdo ten pořad zaplatit musí, to beru jen jako malou daň za všechny poskytnuté rady. Věřím, že první řada opravdu mohla spoustě lidí pomoci zamyslet se nad tím, jak funguje jídlo a jak je pohyb v běžném životě důležitý. Mohli to brát jako určitou motivaci ke změně.

A teď běží na TV Prima druhá řada tohoto pořadu. Lukáš z obrazovek zmizel a nahradila jej lékařka Mudr. Dita Pichlerová. Klasické vážení na bioimpedanční váze, které známe z první řady, doplňují rozbory krve, ultrazvuk a další vyšetření. Díky tomu se dozvíte i o rizikových faktorech. Těmi můžou být například ztučnělá játra nebo vysoký cholesterol. Je to takové klasické BUBUBU, co slýcháte od svého praktického lékaře. Jenže tohle BUBUBU, které spousta lidí ignoruje, bude mít v budoucnosti velký vliv na vaše zdraví. Na druhou stranu se v pořadu hodně upřednostňuje takzvaný metabolický věk. Tento termín se používá ke zhodnocení tělesné kondice. Upřímně tomuto údaji moc nevěřím, protože jej dokáže ovlivnit spousta faktorů. Pro zajímavost jsem to dnes musel vyzkoušet. Při posledním vážení byl můj metabolický věk 17 let. A teď? Za 2 měsíce jsem zestárnul o 19 let! Jestli tu hodnotu náhodou neovlivnila 2 týdenní nemoc a pár dní krátkého a nekvalitního spánku.

Ale tohle je jen taková drobnost. Dobře to vypadá v televizi, když člověku oznámíte, že jeho tělo se cítí o 20 let starší. Mezi první a druhou řadou mi trochu vadí jiný rozdíl. Zatímco první řada opravdu dbala za zdravější životní styl a postupné změny, ta druhá sází na lehce odlišnou taktiku. Jistě, i zde je součástí změny odborně sestavený jídelníček a profesionální dohled. Jenže se k tomu přidávají i určité zákroky. V první díle například podstoupila účastnice liposukci, ve druhém byl účastníkovi zmenšen objem žaludku pomocí balónku s vodou. Přitom oba účastníci dosahovali hezkých výsledků v redukci hmotnosti i „pouhou“ stravou a pohybem. Na mě to pak celé působí dojmem, že zdravějším životním stylem nelze dosáhnout dobrých výsledků. Prostě snaž se jak chceš, stejně pak musíš na nějaký zákrok. To určitě…

Když to teď vše shrnu dohromady, tak je pro mě druhá řada prozatím lehké zklamání. Klást důraz na „zlehčující“ procedury může v některých lidech vzbudit dojem, že se bez toho zhubnout nedá. Prosím vás, nehledejte žádná rychlá nebo drastická řešení. Zaměřte se na celkovou změnu životního stylu a postupné plnění svých drobných cílů. Ono se totiž dá i po liposukci nebo redukci objemu žaludku znovu přibrat. Dostat se z nadváhy nebo obezity dá zabrat. Není to žádný sprint, ale běh na dlouhou trať. Zde se trpělivost opravdu vyplatí. Nad všemi zákroky začněte uvažovat až po vyčerpání všech možností.

Nezapomeň článek sdílet!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.