Kolik stojí zdravější stravování

Kolik stojí zdravější stravování

Pro spoustu lidí znamená zdravá strava automaticky větší finanční náklady. Vzhledem k aktuální situaci, kdy ceny rostou vzhůru, se tento názor bude opakovat stále častěji. Jak je to ale ve skutečnosti? Opravdu je cena za zdraví o tolik vyšší? Pojďme si to rozebrat v tomto článku.

V celé kalkulaci budu vycházet ze svých jídelníčků, proto nemohu mluvit o dalších výživových směrech nebo o jiných způsobech stravování. Všechny mé jídelníčky se skládají ze základních, bežně dostupných surovin. Vycházejí ze základů pestrého a vyváženého stravování, kde je kladen důraz na dostatek bílkovin a příjem kvalitních sacharidů a tuků. Ve složení najdete různé druhy masa, kvalitní mléčné výrobky, vejce, ryby, luštěniny a celozrnné přílohy.

Modelový příklad – 2000 kcal

Toto množství energie může být udržovací pro středně aktivní ženu bez nadváhy nebo redukční jídelníček pro neaktivního může. Neberu to jako nějakou paušalizaci, vždy to záleží na daném konkrétním člověku. Zde se jedná zhruba o 150g bílkovin, 200g sacharidů a 75g tuků. Protože nechci uvádět to nejlevnější, započítal jsem do jídelníčku poměrně dražší ryby, a to jednou na oběd a jednou na večeři. Stejně tak je kalkulováno s průměrnou cenou, nezapočítal jsem žádné akce. Takže se dokážete reálně dostat s cenou ještě níže.

Snídaně

Míchaná vejce se šunkou, sladké ovesné kaše nebo třeba proteinové palačinky vychází v průměru na 40 Kč. Pro porovnání, snídaňové menu v Mekáči je za 119 Kč. Na druhou stranu 3 rohlíky s vlašákem jenom 28 Kč, ale asi to nebude ta nutričně nejlepší volba.

Svačiny

Počítám se 2 svačinami během dne (opět připomínám, jde vždy o konkrétního člověka. Svačiny nejsou nutnost a jde pouze o to, jak se vám hodí do vašeho životního stylu). Odpolední svačina je větší, aby se dala rozdělit a lépe využít například při tréninku. Cottage s ovocem, oříšky, sušené maso, proteinový nápoj po tréninku, nebo třeba avokádová pomazánka vycházejí v průměru na 20 Kč dopoledne nebo 35 Kč odpoledne.

Obědy

Jak jsem psal výše, vzhledem k zařazení ryby k obědu jednou týdně se průměrná cena vyšplhala na 60 Kč. Jako další masa jsou zde například krůtí prsa, králík nebo třeba šmakoun. Přílohy jsou například Basmati rýže, kuskus, batáty a čočka nebo fazole. Pro porovnání, cena běžného menu v restauraci, kde dostanete kousek masa a pár brambor, stojí zhruba 139 Kč.

Večeře

Já osobně jsem zastáncem teplé společné večeře. Přece jen, společná snídaně nebo oběd nebývají časté, vzhledem k zaměstnání nebo škole. Proto by alespoň jedno jídlo dne mělo být takové, že si rodina sedne k jednomu stolu a společně se v klidu nají. Ne vždy se to ovšem povede, proto je průměr vypočítaný jak z vařených teplých, tak z nachystaných studených jídel. Průměr na večeři pak vychází na 40 Kč.

Dodatečné výdaje

V jídelníčku nebyla započítaná zelenina, které bychom měli přijmout denně zhruba 600-900 gramů. Dále je potřeba jídlo připravit na trošce tuku, ochutit, nebo si něčím lehce potřít chléb, ať lépe klouže do krku. Tyto dodatečné výdaje mohou vyjít na dalších 50 Kč denně.

Souhrn

Když sečteme veškeré položky, dostaneme se na částku kolem 245 Kč denně. Měsíčně to pak činí 7350 Kč. Za tuto sumu dokážete svému tělu dodat dostatek energie, veškeré důležité živiny, vitamíny a minerály. Navíc jde opravdu o pestrý jídelníček z kvalitních surovin s co nejméně průmyslově zpracovanými potravinami. Pokud taky nakupujete podle akcí jako já, kdy si zajdete do řeznictví pro 3 kila kotlety v akci a zamrazíte, zeleninu nakupujete sezónní a pro pstruha si zajedete do rybárny, dokážete se hravě dostat o více než 1000 Kč níže. Vzhledem k tomu, jak u nás funguje trh s potravinami, tak se nekvalitním jídlem dostanete nejspíš ještě o kousek níže. Ale za ty peníze navíc si se zdravějším stravováním kupujete skvěle fungující trávení, silnější imunitní systém, menší riziko vzniku cukrovky II. typu a s ní spojených nemocí a spousty a spousty dalších benefitů. Volba je však pouze na vás. Připomínám, že léčba následků špatného životního stylu v kombinaci s nekvalitní stravou stojí výrazně vyšší částky.

Nezapomeň článek sdílet!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.